Jak przygotować się do matury z chemii?

Nie lubimy chemii, ale musimy ją zdać na maturze, żeby dostać się na dobre studia? Nie do końca ją rozumiemy, a do tego często mamy kiepskiego nauczyciela z liceum, a marzyliśmy o weterynarii, może nawet o medycynie. Brzmi znajomo? Warto dowiedzieć się, jak sprawić, aby matura z chemii (https://www.taniaksiazka.pl/t/matura-chemia-2021) poszła nam jak z płatka.

Na co warto zwracać uwagę podczas przygotowań?

Najpierw musimy zdać sobie sprawę, że chemia jest dyscypliną ścisłą, w której musimy liczyć, a żeby nauczyć się liczyć, musimy ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Tak powie każdy z naszych nauczycieli. Pierwszym krokiem powinien być zakup dobrego zbioru zadań i odpowiednich podręczników, a dokładniej zbiór zadań z chemii wraz z odpowiedziami. Warto następnie wiele godzin pracować nad tym zbiorem. Zadania są w takich książkach kreślone tematycznie, więc realizowanie zadań, które były bardzo blisko siebie, trwało od kilku do kilkunastu godzin. Nauczy to nas żelaznej logiki i schematów stosowanych w obliczeniach chemicznych. Pomoce te dadzą nam solidne podstawy do dalszych poszukiwań w dziedzinie chemii.

A co jeśli mamy podstawy chemii, ale wciąż nam mało?

Jesteśmy teraz jak diament w nieoszlifowanym kamieniu. Wykonaliśmy już dobrą robotę, ale nadal nie jesteśmy doskonali, opłaca się szukać i pracować nad nowymi, bardziej złożonymi zadaniami. Poszukajmy odpowiedzi w Internecie, jest wiele filmów, w których nauczyciele wyjaśniają krok po kroku, jak wykonać trudniejsze zadania. Nie będziemy ukrywać, że od pewnego momentu w szkole średniej warto zapisać się na kurs chemii. Będzie to ważny krok w rozwoju naszych umiejętności chemicznych.

Co jest jeszcze ważne podczas przygotowań do matury z chemii?

Oprócz wykonania zadań należy pamiętać, matura z chemii wymaga od nas znajomości teorii. Polecamy wykonanie karteczek i przymocowanie ich do ściany nad stołem. Mamy na to radę. Zapisujmy wzory do obliczeń na karteczkach, nawet jeśli są lekkie, bo pamięć jest zawodna. Warto też przyczepiać do ściany układ okresowy (najlepiej taki, który będzie dostępny podczas egzaminu).

Skąd weźmiemy zadania?

Oprócz zbioru zadań, warto sięgnąć do arkuszy maturalnych CKE. Znajdziemy tam zarchiwizowane egzaminy końcowe z maja, a także z czerwca, czasem z sierpnia i tyle poprawek. Dodatkowo możemy przystąpić do egzaminów indywidualnych. Warto ćwiczyć na pracach maturalnych, bo są one w pewnym sensie powtarzalne. Jeśli nauczymy się myśleć jak autorzy prac maturalnych, to żaden egzamin już nas nie zaskoczy.